Bērns dodas mācīties tālāk no mājas. Kur dzīvot – kopmītnēs vai īrēt dzīvokli?

Godaģimene.lv
Godaģimene.lv

Daudzi vecāki joprojām nav pieņēmuši gala lēmumu, kur viņu atvasei, kura nu uzsāks mācības kādā tālākā skolā, mitināties – īrētā dzīvoklī vai mācību iestādes piedāvātajās kopmītnēs.

Katrai vietai ir savi plusi un savi mīnusi. Gala lēmumu pieņemt var tikai vecāki kopā ar bērnu. Piedāvājam dažus aspektus, ko pārdomāt un ko savā starpā izrunāt

Ko vēlas bērns?

Šis ir jautājums, ko noteikti bērnam vajadzētu uzdot: “Kur un kāpēc tu labprātāk vēlētos.” Ja jūsu vīzija par bērna skološanās laiku nesakrīt ar bērna sacīto, mierīgi izrunājat visus iespējamos scenārijus. Un paturiet prātā – dzīves vietu taču laika gaitā ir iespējams mainīt. Ikviens vecāks labāk pazīst savu bērnu un var izvērtēt, vai nevēlēšanās dzīvot kopmītnēs saistīta ar kautrību vai arī patiešām bērns nevēlas lielu burzmu. Varbūt bērns par katru cenu nevēlas dzīvot īrētā dzīvoklī, jo vienkārši nav radis par sevi rūpēties? Lai pieņemtu vislabāko lēmumu, ieteicams pārdomāt, kādas ir bērna rakstura īpašības. Varbūt viņš ir vienpatis, līdz ar to dzīve kopmītnēs sagādātu lielas mokas, jo īpaši tādēļ, ka vienvietīgo istabiņu nav daudz. Un parasti šīs istabiņas piedāvā vecāko kursu audzēkņiem. Jaunākie dzīvo trīsvietīgās un pat četrvietīgās istabiņās. Katrā istabā parasti ir gultas, rakstāmgaldi, ledusskapis, un drēbju skapis, vairāk mēbelēm vietas praktiski nav, jo istabu platība ir pavisam neliela, līdz ar to arī privātā telpa ir pavisam neliela. Ir atsevišķas kopmītnes, kurās ir pat trenažieru zāle un kopējā veļasmašīna.

Izmaksu jautājums

Papētot sludinājumus, jāsecina, ka dzīvokļu īre ir dārgāka par istabiņu kopmītnēs. Turklāt maksājums par mācību iestādes piedāvāto dzīvesvietu ir konstants maksājums, summā iekļauti izdevumi par ūdeni, elektrību, apsaimniekošanu. Īrējot dzīvokli, jārēķinās ar papildus izdevumiem par komunālajiem maksājumiem. Alternatīva – meklēt dzīves telpu pie kāda radinieka vai paziņas. Pastāv iespējas vairākiem cilvēkiem kopā noīrēt komunālo dzīvokli vai istabu un tad tur dzīvot, piemēram, trijatā. Šādi būs lielās iespējas izvēlēties dzīvokļa biedrus. Domājot par sadzīviskiem izdevumiem (ēšanu un saimniecības precēm), tie visās dzīves vietās būs līdzīgi, taču kopmītnēs ir kāds plus – nereti istabas biedri apvienojas un gatavo kopīgas maltītes, tādējādi ieekonomējot laiku un naudu un stiprinot sociālās saites. Kopmītnēs ir daudz kursa biedru, kas var palīdzēt mācībās, dalās ar studiju materiāliem. Daudzi palīdz arī ar mantām, aizdod katlu vai pannu, matu fēnu vai citas sadzīviskas lietas. Ja bērns tomēr ļoti vēlas dzīvot atsevišķi, varbūt ir iespēja meklēt kādu nelielu darbiņu, kas līdzētu segt lielās izmaksas.

Ballītes un ballītes

Ir vecāki, kuri ir noskaņoti, neraugoties uz grūtībām, īrēt jaunajam studentam atsevišķu dzīvokli, tādējādi mēģinot pasargāt no apkārtējiem vilinājumiem. Taču studentu ballītes ir neatņemama jauniešu dzīves sastāvdaļa. Vienmēr ir lietderīgi ar jaunajiem cilvēkiem pārrunāt jautājumus, kas skar pašu drošību un veselību, kā arī par to, ka neatkarīgi no dzīves vietas ir jārēķinās ar apkārtējiem. Taču daudz vairāk par pārrunām bērns, kurš nu jau ir pieaudzis, novērtēs nevis sargājošu un aizbildniecisku attieksmi, bet uzticēšanos un paļāvību, ka bērns lieliski tiks galā ar jaunajiem dzīves izaicinājumiem!

Foto: Shutterstock.com 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies