Kulturālā nedēļas nogale. Trīs idejas, kurp doties izglītoties un iepriecināt ausis

Godaģimene.lv Godaģimene.lv

Novembris ir gada tumšākais mēnesis. Kamēr līdz sveču sasildītajiem valsts svētkiem palikušas pāris nedēļas, brīvdienās apmeklējam dažādus kultūras un izglītojošus pasākumus dvēseles izdaiļošanai.

Ģimenes dienas programma “Veļu laiks un kapu tradīcijas Rīgā”
Svētdien, 6. novembrī, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz Ģimenes dienas programmu “Veļu laiks un kapu tradīcijas Rīgā”, kuras laikā notiks īpaša ekskursija, bērniem būs iespēja darboties “Radošajā darbnīcā”, kā arī visa muzeja ekspozīcija būs apskatāma. Šajā tumšajās un miglainajās rudens dienās īpaši atceramies un godinām iepriekšējās paaudzes, izgaismojam un sildām piemiņu ar svecīšu liesmiņām. Latviešu tautas tradicionālajā kultūrā par veļu laiku, arī garu laiku, dievainēm, Dieva dienām, zemlikām, tēvu dienām, paminkām, visbiežāk pieņemts uzskatīt laiku starp Miķeļiem un Mārtiņiem.

Pulksten 12:00 un 15:00 sāksies Ģimenes dienas programmas ekskursija „Liecības par senajām apbedīšanas tradīcijām Rīgā - muzeja ekspozīcijā, Rīgas Doma krustejā un Doma dārzā”.
Radošajā darbnīcā “Zīmējam, krāsojam, darbojamies!” bērni aicināti gūt krāsu prieku un savas varēšanas prieku, iespējams, vienlaicīgi izsakot sajūtas, kas gūtas ekskursijā.

Veļu laiks tiek uzskatīts arī par aizrautīgu mīklu minēšanas laiku… Edvarts Virza, latviešu literāts, poēmā prozā „Straumēni”, kurā poētiski attēloja latviešu tautas dzīvesveidu un pasaules izjūtu, rakstīja par veļu laika noskaņu.
Ģimenes dienas aktivitāšu apmeklētājiem muzejs dāvā īpaši draudzīgo Ģimenes dienas ieejas maksu: EUR 1,42; pensionāriem, studentiem, skolēniem EUR 0,71, pirmsskolas vecuma bērniem – bez ieejas maksas.

„Zelta” deju izlase koncertā “Zelta sietiņa zelta graudi”
7. novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī notiks Tautas deju ansambļa „Zelta sietiņš” koncerts „Zelta sietiņa zelta graudi”. Zelts kā īpašības vārds, lietots pārnestā nozīmē, zināms kā skaistā un labā apzīmējums. Kā nezūdošu vērtību simbols jau gandrīz sešdesmit gadus tas rotā arī lielākā un pazīstamākā bērnu tautas deju ansambļa „Zelta sietiņš” nosaukumu. Koncerta nosaukums aizgūts no Aivas Birbeles tikko iznākušās grāmatas „Zelta sietiņa zelta graudi”, kas krāsaini un saistoši atspoguļo šī leģendārā tautas deju ansambļa dzīvi un darbu sešu gadu desmitu garumā.

Koncerts iecerēts kā retrospektīvs ceļojums skolēnu deju svētku repertuārā, sākot no pirmsākumiem līdz pat mūsdienu – jaunākajām, tikai pēdējos gados tapušām dejām. Bērni restaurēs un rādīs skatītājiem dejas, ko ar lielu aizrautību bērnībā dejojušas viņu mammas un tēti, vecmāmiņas un vectētiņi – senāko gadu horeogrāfijas iegūs jaunu elpu un ietērpu, apliecinot, ka deja nenoveco. Krāšņajā koncertprogrammā skatītājiem būs iespēja redzēt „zelta” deju izlasi – skaistāko un labāko no labākā, kas dejots Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos, kopš to pastāvēšanas.

LNSO koncertizrādē bērniem “LeNeSOna rotaļlietas”
Sestdien, 5. novembrī LNSO aicina mazos mūzikas mīļotājus uz tikšanos ar bērnu iemīļoto LeNeSOnu un viņa jaunajiem draugiem izglītojošā koncertizrādē “LeNeSOns un rotaļlietas”. Izrādē šoreiz skanēs skices no Pētera Čaikovska “Bērnu albuma”. Kādā lauku mājā agrā ziemas rītā bērns pamostas un atceras, ka viņam dzimšanas diena. Uz dāvanu galda – koka zirdziņš un alvas zaldātiņi. Varētu domāt, ka Pētera Čaikovska “Bērnu albumā” runa būs par sen pagājušiem laikiem. Tomēr nē – muižā ir televizors, un bērnu iemīļotākie kanāli stāsta par dabas brīnumiem tuvākās un tālākās zemēs. Jauko dienu noslēdz auklītes pasaka par raganu, un pēc tam – naktsmiers. Koncertizrāde domāta bērniem no 5 līdz 10 gadu vecumam. Koncerti notiks 5. novembrī 11.00 (krievu valodā) un 14.00 (latviešu valodā) Lielajā ģildē.

20161104103009-24120.jpg